
Адвокат у сфері одноразової грошової допомоги у разі отримання поранення, травми під час війни.
Починаючи з 2014 року та по сьогоднішній день, тисячі військовослужбовців, які захищають нашу державу дістають різноманітних поранень та захворювань у зв`язку з виконанням обов’язків військової служби.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачена виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцю внаслідок отримання поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов’язків військової служби без встановлення йому інвалідності.
Таким чином, державою передбачено одноразову грошову допомогу за будь-яке ушкодження здоров’я (легкі рани, опіки, обмороження, удари, вивихи, струси, розтягнення, розриви, переломи отруєння), якщо воно отримане у зв`язку із захистом Батьківщини.
Звернувшись за допомогою адвоката, ви зможете отримати консультацію щодо порядку отримання грошової допомоги, переліку необхідних документів, а при необхідності – комплексного супроводження цього питання.
Таким чином, ви заощадите свій час та мінімізуєте шанс відмови в призначенні виплати.
Види, розмір, порядок та умови здійснення виплат передбаченоЗаконом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, а також постановами Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану” та від 25 грудня 2013 р. № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), яке він дістав під час виконання обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, чи встановлення інвалідності після звільнення зі служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 400, 300, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року залежно від встановленої групи інвалідності відповідно. Так, станом на 2022 рік можливо отримати: 992 400 гривень – для інвалідів 1 групи, 744 300 гривень – для інвалідів 2 групи, 620 250 гривень – для інвалідів 3 групи.
Водночас військовослужбовцям, інвалідність яких настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним військової служби чи внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, допомога виплачується у розмірі 120, 90, 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року від встановленої групи інвалідності відповідно. В 2022 році виплати складають: 297 720 гривень – для інвалідів 1 групи, 223 290 гривень – для інвалідів 2 групи, 173 670 гривень – для інвалідів 3 групи.
Якщо ж було зафіксовано часткову втрату працездатності без установлення інвалідності, одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, що установлюється МСЕК, в розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму (173 670 гривень), 50-кратного прожиткового мінімуму (124 050 гривень).
Законодавством визначено перелік документів, які необхідно додати до заяви про виплату грошової допомоги. На практиці виявилося, що зібрати такі документи досить проблематично.
По-перше, необхідно дістати документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Цим документом є довідка про обставини травми і видається вона командиром військової частини.
Виявилося, що командири частин далеко не завжди готові надати таку довідку, а від неї напряму залежить і висновок відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
Нажаль, написання рапортів командиру не є ефективним, адже вони або взагалі не приймаються, або не розглядаються. Самостійно вплинути на такий хід подій не вдасться.
Скориставшись допомогою адвоката можна отримати від командира військової частини необхідну довідку, а в подальшому – всіх інших документів, які будуть відповідати вимогам законодавства.
Практичний досвід показує, що і в висновках військово-лікарської комісії формулювання зв`язку отриманого поранення та участі в бойових діях часто не відповідають вимогам для отримання допомоги. Так, висновки мають бути сформульовані чітко і містити фразу «Так, поранення пов`язане із захистом Батьківщини», а не «пов`язане із проходженням військової служби».
Адвокат допоможе ефективно оскаржити висновок військово-лікарської комісії, та отримати таке рішення, яке буде запорукою отримання грошової допомоги.
Таким чином, звернутися за допомогою адвоката потрібно якомога раніше, бажано перед початком збирання документів. Так адвокат зможе проконтролювати виконання обов`язку надання документів та відповідність отриманих висновків на кожному етапі та як результат – забезпечити призначення виплат.
Якщо ж звернутися за допомогою адвоката після отримання відмови в призначенні грошової допомоги, то участь захисника набагато підвищить ефективність судового оскарження та доведення наявності підстав для скасування висновку.
Прямо зараз замовте дзвінок, консультацію чи послугу, і ми обов'язково вам допоможемо